Home » FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

1. Czy lot na motoparalotni jest bezpieczny ?
– Lot na paralotni jest bardzo bezpieczny, latam na sprawdzonym i bezpiecznym sprzęcie, tylko w najlepszych warunkach pogodowych, posiadam również wszelkie uprawnienia, dzięki którym jestem w stanie ocenić najlepsze warunki do lotu zanim wystartujemy.

2. Czy spadniemy gdy zgaśnie silnik ?
– Nie ma takiej możliwości, gdy przestaje pracować silnik paralotnia szybuje niczym szybowiec, bez problemu możemy wylądować bezpiecznie bez pracującego silnika. W trakcie lotu celowo gaszę silnik by pasażer mógł usłyszeć szum wiatru w linkach i poczuć się wolnym jak ptak.

3. Jak szybko można latać na motoparalotni ?
– Zakres prędkości uzależniony jest od siły wiatru, pod wiatr możemy lecieć bardzo wolno (10 km/h), natomiast z wiatrem możemy osiągać nawet 100 km/h. Średnia prędkość tandemu to ok 50-60 km/h

4. Jak wysoko można latać na motoparalotni ?
– Można lecieć tuż nad ziemią, ale też kilka kilometrów nad ziemią. W strefie G możliwy jest lot na wysokość ponad 3 km od gruntu.

5. Jak długo można lecieć na motoparalotni ?
– Wszystko zależy jak dużo zabierzemy paliwa, dodatkowo gdy lecimy w południe możemy wspomagać się tzw. termiką. Noszenia mogą być tak mocne, że czasami silnik nie musi pracować by się wznosić do góry. Jeden lot może trwać od kilku nawet do kilkunastu godzin.

6. Czy tandem ma spadochron zapasowy ?
– TAK. ZAWSZE latam z systemem SSP (spadochron specjalnego przeznaczenia). Posiadam spadochron firmy APCO, które charakteryzują się bardzo szybkim czasem otwarcia. Bardzo duży nacisk kładę na swoje i mojego pasażera bezpieczeństwo, oprócz bezpiecznego zestawu wózek skrzydło posiadam jeszcze spadochron awaryjny. Spadochron ten jest odpowiednio duży by udźwignąć wózek z załogą.

7. Czy jest możliwy lot nad centrum Tomaszowa ?
– Technicznie jest to możliwe, prawnie niestety nie zawsze. Po pierwsze miasto Tomaszów znajduje się w strefie MATZ lotniska Nowy Glinnik i gdy ona jest aktywna loty są zabronione, po drugie to zwarta zabudowa, nad którą można latać ale po osiągnięciu odpowiedniego limitu wysokości. 

8. Jak smakują chmury ?
– W Polsce obowiązuje zakaz lotów w chmurach, ale gdy już trafimy na jakąś niewielką nabierając wysokości to w chmurze jest zimno i wilgotno. No i oczywiście tracimy orientację gdzie jest niebo a gdzie ziemia.

9. Czy możemy polecieć na środek jeziora ?
– To nie jest dobry pomysł. Gdyby zgasł silnik musielibyśmy wodować, są specjalne kamizelki, które pompują się po zetknięciu z wodą tylko nie mamy gwarancji, że taka kamizelka zadziała za każdym razem dlatego ja gdy latam nad wodą to zawsze lecę na takiej wysokości by w przypadku zatrzymania pracy silnika bez problemu dolecieć szybując do brzegu zbiornika wodnego.

10. Czy trudno steruje się motoparalotnią ?
– Sterowanie motoparalotnią nie jest trudne. Wręcz bardzo łatwe. Przy lotach zapoznawczych można samemu spróbować swoich sił w sterowaniu paralotnią.

11. Jaki zasięg ma taki tandem ?
– Kolejny raz to sprawa paliwa i skrzydła. Mój wózek ma zbiornik 30l, na pełnym baku mogę lecieć niecałe 5 godzin. W połączeniu ze skrzydłem, które średnio leci ok 60 km/h zasięg takiego zestawu to prawie 300 km.

12. Czy można latać na motoparalotni w środku dnia ?
– Oczywiście że można, ale warunki są zdecydowanie gorsze. Z pasażerem lepiej latać rano lub późnym popołudniem. Zawodnicy często latają termicznie, nie przeszkadzają im nagłe turbulencje bo są do nich przyzwyczajeni.

13. Czy zimą też można latać na motoparalotni ?
– Tak i to przez cały dzień. Zimą powietrze nie nagrzewa się tak jak w ciepłe miesiące więc praktycznie nie ma termiki. Można latać w ciągu całego dnia. Pamiętać trzeba o ciepłym ubiorze i termosie gorącej herbaty gdy już wylądujemy.

14. Czy można latać na motoparalotni nocą ?
– Tak, ale spełniając odpowiednie warunki (oświetlona paralotnia, startowisko). Zgodnie z przepisami możemy startować 30 min przed wschodem słońca i latać do 30 min po zachodzie słońca.

15. Jaka jest maksymalna i minimalna waga pasażera ?
– Przy obecnym skrzydle, na którym latam waga pasażera nie może przekraczać 105 kg w ubiorze. Minimalna waga to ok 30 kg.

16. Czy osoby niepełnoletnie mogą latać motoparalotnią ?
Tak, ale za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego

17. Czy w czasie lotu można rozmawiać ?
– Oczywiście, posiadam system komunikacji. System ten pozwala również słuchać muzyki, radia FM lub rozmawiać przez telefon w czasie lotu.

18. Czy w trakcie lotu trzeba się trzymać ?
– Wózek wyposażony jest w specjalną uprząż z czteropunktowymi pasami bezpieczeństwa niczym w samochodzie rajdowym. Nie trzeba się trzymać w czasie lotu, ręce są wolne – można wtedy robić zdjęcia lub nagrywać film. Wózek jest wyposażony w poręcze by przytrzymać się w czasie startu oraz lądowania.

19. Czy możemy nisko latać nad moim osiedlem ?
– Przepisy pozwalają latać nad zabudową na wysokości minimalnej 150 m od gruntu. Oczywiście wszystko zależy jak zwarta jest ta zabudowa i ilu mieszkańców ale najniżej latamy 150m nad grunt.